FAQ

FAQ – Często zadawane pytania:

Pytanie: Kto może wziąć udział w konkursie 3MT?
Odpowiedź: Każdy doktorant, również z otwartym przewodem doktorskim, posiadający pełen status doktoranta w momencie zgłoszenia się do konkursu 3MT.

Pytanie: Będę studentem w czasie eliminacji/finału na poziomie mojej uczelni, ale obronię się przed finałem. Czy nadal mogę startować w konkursie 3MT?
Odpowiedź: Jeśli posiadasz status doktoranta w momencie zgłoszenia się do konkursu 3MT, możesz w nim wziąć udział.

Pytanie: Brałem już wcześniej udział w 3MT. Czy mogę się ponownie zgłosić?
Odpowiedź: Oczywiście. Możesz zaprezentować swoją pracę, ale jeśli byłeś finalistą poprzednich edycji nie będziesz mógł wziąć udziału w finale konkursu. Szansa będzie dana pozostałym zawodnikom.

Pytanie: Czy mogę wygłosić swoją prezentację przez Skypa/telefon?
Odpowiedź: Niestety nie. Jednym z głównych celów konkursu 3MT jest bezpośredni kontakt osoby prezentującej z publicznością. Korzystając z technologii telekonferencyjnej dajesz swojej konkurencji olbrzymią przewagę. Tracisz również cenne doświadczenie pomagające Ci prezentować się lepiej.

Pytanie: Czy mogę wygłosić swoją prezentację w postaci wiersza, piosenki lub rapu?
Odpowiedź: Niestety nie. Rozumiemy, że każdy ma i preferuje inny styl prezentacji, celem konkursu 3MT jest „angażowanie publiczności bez redukowania nauki do samej rozrywki”. Nie chcemy, aby Twoje badania wydawały się publiczności trywialne lub pozbawione celu. Ostatnim argumentem za wykonaniem prezentacji mówionej jest fakt, że konkurs 3MT stawia sobie za cel poprawę zdolności wygłaszania przemówień i prezentacji w środowisku naukowym.

Pytanie: Czy w trakcie prezentacji mogę korzystać ze wskaźnika laserowego?
Odpowiedź: Tak, mimo że wszelkiego typu rekwizyty są zakazane, wskaźnik laserowy nie jest traktowany jako rekwizyt. Prosimy jednak o skupienie się na tym, co się mówi, a nie na slajdzie.

Pytanie: Czy muszę skorzystać z programu PowerPoint?
Odpowiedź: Nie, ale ze względu na popularność jest to preferowany format, ponieważ na potrzeby konkursu 3MT wszystkie slajdy zostaną zebrane w jednej prezentacji.

Pytanie: Ile mogę mieć maksymalnie przejść lub animacji w moim slajdzie?
Odpowiedź:  Zero, slajd musi być statyczny i nie może ulegać żadnym zmianom w trakcie prezentacji. Slajd musi być również wyświetlony od samego początku do końca prezentacji.

Pytanie: Czy muszę skorzystać ze slajdu?
Odpowiedź: Nie, slajd jest opcjonalny, ponieważ nacisk kładziemy na prezentację ustną.

Pytanie: Co się stanie, jeśli moja prezentacja będzie dłuższa niż 3 minuty?
Odpowiedź: W trakcie prezentacji wszyscy uczestnicy dostaną ostrzeżenie na 30 sekund przed upływem czasu (kolorowa kartka podniesiona przez jednego z organizatorów). Po upływie 3 minut od początku prezentacji pojawi się sygnał dźwiękowy (dzwonek). Jeżeli  uczestnik będzie nadal mówił po sygnale dźwiękowym, ulegnie on automatycznej dyskwalifikacji.

Pytanie: Czy mam być elegancko ubrany?
Odpowiedź: Nie mamy żadnych formalnych wymogów w kwestii strojów uczestników. Niektórzy będą preferowali garnitur i krawat, inni będą woleć jeansy i koszulkę. Wybierz coś, w czym czujesz się komfortowo. Niedozwolone są jedynie przebrania i akcesoria (np. peruki, maski, kapelusze, okulary inne niż korekcyjne i tym podobne).

Pytanie: Czy będę widział zegar w trakcie swojej prezentacji?
Odpowiedź: Skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami eliminacji na Twojej uczelni. W trakcie finałów zapewnimy zegar.

Pytanie: Czy mogę wygrać więcej niż jedną nagrodę?
Odpowiedź: Tak, możliwe jest zajęcie miejsca na podium (Zwycięzca, Drugie miejsce) oraz Zwycięzcy publiczności jednocześnie.

Pytanie: Co w przypadku, jeśli nie mogę być obecny podczas finału?
Odpowiedź:  Zwycięzcy wszystkich eliminacji będą prezentować swój wydział/swoją uczelnię podczas finałów uczelnianych/finałów ogólnołódzkich na następnym etapie konkursu. Jeśli nie możesz wziąć udziału w finale, na Twoje miejsce wybrana zostanie osoba z kolejnym wynikiem. Zachowasz natomiast tytuł, który zdobyłeś na tym etapie, w którym brałeś udział. Prosimy o zgłoszenie nieobecności podczas finału najwcześniej, jak to możliwe.